Vrahem z povolání - utrpení soudce Karla Vaše - dokumentární film - oficiální stránky

Vrahem z povolání

Utrpení soudce Karla Vaše

Vašova krvavá cesta 20. stoletím má ale hlubší kořeny. Jako zástupce šéfa vojenské kontrarozvědky předával během 2. světové války i při osvobozování Československa bez výslechu a bez dokumentace sovětské rozvědce NKVD zadržené osoby. Významně tak přispěl k odlvečení asi 6.000 osob z území Slovenska do sovětských gulagů, z nichž se velká část už nevrátila. Byl osobně odpovědný za předání 500 československých občanů – uprchlíků před stalinským režimem - do gulagů. Je také spoluodpovědný za vyvražďování německých civilistů v době míru - po skončení 2. světové války. Počtem obětí je překonal až masakr ve Srebrenici (1995).

V dokumentu vystupují historici čeští i zahraniční, mj. Mark Kramer z Harvardovy univerzity nebo soudce Mezinárodního trestního soudu v Haagu Robert Fremr. Většina pamětníků, kteří ve filmu hovoří, je starší 90ti let.

Dokument zachytil svědectví obětí Karla Vaše a zabývá se problémem vyrovnání se s minulostí a existence spravedlnosti. Popisuje také dva pokusy o zavraždění Karla Vaše - poté, co právo selhalo. Vůbec poprvé přináší film barevné autentické záběry z osvobození Prahy v květnu 1945 - všechny dosud známé archivní záběry existují pouze v černobílém provedení. Ve filmu budou zveřejněny také unikátní dokumenty z nepřístupných archivů NKVD.

Námět: Mikuláš Kroupa, Jan Plachý | Scénář: Pavel Paleček
Režie: Jan Bělohlavý, Pavel Paleček | Dramaturg: Jan Gogola
Moderátor: David Černý | K. Vaš: Petr Jeništa | Střih: Dan Marek
Zvuk: Dan Marek | Producent: Pavel Paleček

Pro kinařePrávě v kinechSledujte nás na Facebooku
lidovky.czStudent Agency