Vrahem z povolání - utrpení soudce Karla Vaše - dokumentární film - oficiální stránky

dokumenty

Vyjádření dcery
Karla Vaše k filmu

Jsem nešťastnou dcerou Karla Vaše. Byl mi sotva 1 rok, když skončila jeho kariéra soudce a prokurátora. Nemohu se proto omlouvat za jeho činy - smysl by měla pouze omluva jeho samotného. On však nad ničím až do poslední chvíle nezaváhal.

Přestože se nemohu omluvit, odsouzuji všechny nelidské a nenapravitelné činy tehdejší doby. Tedy i činy, kterých se otec dopustil a kterými napomáhal ve své celoživotní fanatické víře budovat systém, který jeho samotného semlel a přivedl do gulagu a do leopoldovského vězení. Ani to nepomohlo, aby pochopil, co v životě udělal špatně.

Je nemožné vyjádřit, jak líto mi je lidí, kterým komunisté vzali život. Je mi líto Milana Píky, všech poprvavených, jejich žen a dětí. Nemohu se omluvit za svého otce, ale cítím se všemi, které minulý režim připravil o svobodu a právo žít šťastně. Vždy jsem nesla stigma dcery Karla Vaše a těžce se s ním vyrovnávám od dětství až do dnešních dnů. Zároveň jsem byla svým otcem nemilovaná a to nejen za to, že jsem s jeho názory a činy nemohla souhlasit.

Považovala jsem přesto za lidskou povinnost otce v jeho stáří navštěvovat a starat se o něho, jak jen jsem byla schopná.

Dcera Karla Vaše

Námět: Mikuláš Kroupa, Jan Plachý | Scénář: Pavel Paleček
Režie: Jan Bělohlavý, Pavel Paleček | Dramaturg: Jan Gogola
Moderátor: David Černý | K. Vaš: Petr Jeništa | Střih: Dan Marek
Zvuk: Dan Marek | Producent: Pavel Paleček

Pro kinařePrávě v kinechSledujte nás na Facebooku
lidovky.czStudent Agency